Безкоштовна гаряча лінія
0 800 50 7575


  • Головна
  •  / 
  • Новини
  •  / 
  • Гуманітарний міст від Балтійського до Чорного моря

Гуманітарний міст від Балтійського до Чорного моря

З огляду на радикальну мілітаризацію зовнішньої політики Російської Федерації дедалі більшого значення для країн Балто-Чорноморського регіону набуває посилення інтеграції та створення спільного простору військово-політичної та культурно-гуманітарної взаємодії. Яскравим прикладом такого процесу став приїзд до Києва в жовтні цього року представників Міністерства оборони Латвії, які у взаємодії з українськими неурядовими організаціями передали Національній гвардії України гуманітарний вантаж – одяг, взуття та іграшки, що їх українські військові поширюватимуть в зоні АТО серед населення, яке постраждало від військової агресії Кремля.

Свого часу шлях «із варяг у греки» став не просто торговим маршрутом між країнами Північної Європи та Візантією, а й визначальним цивілізаційним фактором, що запрограмував життя і розвиток народів Балто-Чорноморського регіону аж до нашого часу. Колись ним ішли армії, які залізом і кров’ю ширили владу своїх володарів, створюючи нові країни та політичні альянси. Сьогодні цим шляхом просуваються цінності гуманізму, які об’єднують на основі принципів демократії сучасні народи Міжмор’я. Такою є справжня Європа.

Починаючи з 2014 року, латвійські військові надають благодійну допомогу українцям, які постраждали внаслідок війни, спричиненої російською агресією. Одразу після анексії Криму підтримку отримали більше трьохсот сімей українських військовослужбовців, евакуйованих з півострова. Збором гуманітарного вантажу – теплих речей, ковдр, а після початку бойових дій на Донбасі – функціональних ліжок для поранених – займалась Служба капеланів Міністерства оборони Латвії у взаємодії з шведськими благодійними організаціями.

Зараз гуманітарна взаємодія вийшла на якісно новий рівень. Державні та неурядові благодійні організації країн Балтії та Скандинавії зібрали більш ніж 23 тонни гуманітарного вантажу, який в Україну супроводжувала поважна делегація – головний капелан МЗС Латвії Елмарс Плявіньш та головний військовий психолог МЗС Латвії Вілніс Чернявскіс. Партнерами від української сторони виступили неурядові організації ГС «Всеукраїнське об’єднання учасників АТО «Українці разом», яка має великий позитивний досвід благодійної діяльності, та ГІ «Бурштиновий шлях». Проте реалізація проекту щодо передачі населенню такої кількості гуманітарної допомоги (тим більше – на території, де, фактично, йде війна) вимагала спеціальних можливостей та ресурсів. Тому ще одним партнером виступила Національна гвардія України, яка через свої підрозділи, що дислокуються в Донецькій та Луганській областях, поширить гуманітарну допомогу серед людей у зоні конфлікту.

«По-перше, допомагати один одному в нелегкий час – це нормальне явище. По-друге, наша держава також колись пережила нелегкі часи, і тоді було дуже приємно відчувати тепло й підтримку від інших народів. Від імені керівництва держави, Міністерства оборони та пересічних громадян Латвійської республіки у цей нелегкий для народу України час хочу передати слова підтримки», – зазначила у своїй промові під час передачі гуманітарного вантажу на зберігання НГУ старший співробітник департаменту з роботи з громадськістю МО Латвії Інга Дамбе.

«Допомога наших друзів з-за кордону є одним із тих факторів, що дають змогу українському народові витримувати натиск зовнішнього агресора. Починаючи з 2014 року, наша організація має успішний досвід реалізації спільних благодійних проектів та взаємодії з іноземними партнерами, а також Європейським конгресом українців», – зазначає керівник ГС «Всеукраїнське об’єднання учасників АТО «Українці разом» Руслан Руденко.

«Якщо на початку війни благодійні акції полягали у передачі нашим воїнам та населенню, що постраждало внаслідок бойових дій, предметів першої необхідності, одягу та продуктів харчування, то зараз ми переходимо на якісно новий рівень роботи – реалізацію масштабних соціально-гуманітарних проектів. Зокрема наша організація у взаємодії з усіма силовими структурами, що беруть участь в АТО, організувала та проводить всеукраїнський футбольний турнір «Футбольна ліга учасників АТО», спрямований на соціально-психологічну реабілітацію українських воїнів, що захищають на Донбасі нашу незалежність. У цьому контексті взаємодія з іноземними партнерами є для нас особливо цікавою, зокрема в аспекті проведення спільних спортивних проектів з військовими країн Балтії», – додає пан Руслан.

Можливо, старий світовий порядок себе вичерпав, і ми стаємо свідками появи нового. Важко сказати, якими будуть його деталі. Очевидним є одне – об’єднуючим механізмом майбутнього глобального світу стане циркуляція цінностей гуманізму та принципів демократії. Тим, хто хотів би, щоб по «шляху з варяг у греки» знову ходили завойовницькі армії, не буде місця в майбутньому. Україна – молода держава, проте її бажання обмінюватись з країнами НАТО гуманістичними цінностями засвідчує прагнення українців бути частиною цивілізованого світу.

Автор: Олег Білоус
Джерело: PolUkr

Гуманітарний міст від Балтійського до Чорного моря
Бажаю допомогти організації "УКРАЇНЦІ-РАЗОМ!"