Безкоштовна гаряча лінія
0 800 50 7575


Допомога для справжніх героїв

Волонтери, громадськість і соціально відповідальний бізнес започаткували проект, який підтримає тих, хто самовіддано захищав Батьківщину

Упродовж останніх двох років статус учасника антитерористичної операції вже отримали понад 200 тисяч патріотів, які захищали Україну від сепаратистів і їхніх російських посіпак. І коли ці мужні люди повертаються додому, їм дуже потрібна допомога: медична, психологічна, соціальна, правова, фінансова. Держава, звісно, допомагає їм чим може. Проте на часі чергова демобілізація, тож кількість людей, які потребуватимуть підтримки, збільшиться. Тому державі в цьому питанні вирішили допомогти представники громадських об’єднань, соціально відповідального бізнесу та волонтери.

За ініціативи Всеукраїнського об’єднання учасників АТО “Українці — Разом!” за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО й вітчизняного бізнесу стартувала програма соціально-правового забезпечення учасників бойових дій, презентована як “Соціальна картка учасників АТО”.

Широкі можливості
— Ця картка дасть змогу учасникам бойових дій отримувати безоплатні правові та юридичні консультації, медичні послуги, психологічну допомогу, знижки на покупки у торговельних мережах України, а також гарантуватиме їм участь в освітніх та оздоровчих програмах, — пояснив голова правління Всеукраїнського об’єднання учасників АТО “Українці — Разом!” Руслан Руденко.

Він поінформував, що вже працює цілодобова безплатна “гаряча лінія” (кол-центр) для учасників АТО за номером 0 800 50 75 75 з надання медичних і психологічних консультацій, а також правової підтримки. Наприклад, учаснику бойових дій необхідна консультація правника, юриста або нотаріуса. Він може звернутися за цим телефоном і йому назвуть юридичні установи, які співпрацюють з проектом, та їх адреси за місцем його проживання чи перебування, де можна отримати таку допомогу безплатно. А безплатну медичну допомогу — діагностику, лікування та реабілітаційні послуги — нині можна отримати  у столиці — в Національному інституті серцево-судинної хірургії імені Миколи Амосова.

Власник цієї картки має змогу також суттєво зекономити на покупках у всеукраїнських торговельних мережах завдяки знижкам, дисконтам і сервісам. Щоправда, поки що це можливо тільки у великих містах — Києві, Львові, Дніпропетровську та Одесі. Скажімо, отримати 7% знижки можна у магазинах «Фуршет», до 10% у торговельній мережі “Фокстрот” і аптечних супермаркетах “Віталюкс”. Долучитися  до акції виявив бажання  і гіпермаркет “Епіцентр”. У середньому можна зекономити 400—500 гривень на місяць.

У перспективі можливості для власників картки збільшаться завдяки новим партнерам. Так, тривають перемовини щодо знижки на пальне, безоплатний проїзд у громадському транспорті. Звісно, учасники бойових дій і без того мають право на безоплатний проїзд у транспорті. Проте може статися, що людина забуде документ удома, загубить посвідчення або його викрадуть. А відновлення документа — справа затяжна, тож у цьому разі учаснику АТО стане в нагоді його соціальна картка.

Руслан Руденко зазначив, що затрати на виготовлення карток жодним чином не позначилися на державному бюджеті — це профінансували представники бізнесу, які давно й активно співпрацюють з об’єднанням, яке він очолює.

У перспективі — багатофункціональна і всеукраїнська
— На сьогодні це третій подібний проект. Нагадаю: вже діє майже аналогічна соціальна програма для родин загиблих, який започаткувала депутат Ольга Богомолець, а також “Картка киянина”. Проте визріла ідея зробити проект, який можна було б застосовувати не лише для окремого міста або району, а поширити його на всю Україну. Нині картка працюватиме пілотно переважно в Києві, з часом її дія пошириться й на інші регіони. І якщо її визнають позитивною та потрібною, наша організація запропонує уряду зробити соціальну картку всеукраїнською, аби її можна було застосовувати в будь-якому населеному пункті, де живуть або перебувають учасники АТО, інваліди війни або члени родин загиблих воїнів. Адже якщо представники соціально відповідального бізнесу дають можливість нашим захисникам відчувати повагу і підтримку не лише від держави, а й від вітчизняних бізнесменів, то від цього, звісно, матимемо користь усі, — зазначив  голова Державної служби України у справах війни та учасників АТО Артур Дерев’янко.

За його словами, картка з часом стане багатофункціональною. Знадобиться не так уже й багато коштів, аби, приміром, поставити на неї зчитувач, щоб учасники АТО могли скористатися  нею у громадському транспорті. І це буде зручно не лише для них. Водночас з’ясуємо, скільки реально учасників АТО користуються безоплатним проїздом і скільки саме грошей держава має компенсувати за це перевізнику. Тож унеможливимо в цьому питанні будь-яких маніпуляцій та штучно завищених показників, коли водії розповідають, що начебто щодня провозять по кілька сотень військових безоплатно.

Артур Дерев’янко також зазначив, що у картку можна інтегрувати майже всі програми, якими займається очолювана їм служба: надання путівок на лікування та оздоровлення бійців, консультації психологів, забезпечення житлом та земельними ділянками тощо. І тоді держава чітко бачитиме, отримала людина належну їй допомогу та пільги чи ні, буде відома конкретна кількість людей, які ці пільги точно отримали. Так роблять у всіх розвинених європейських державах, якою й прагне стати Україна.

Нині вже виготовлено 25 тисяч карток, які поступово видаватимуть учасникам АТО. Перші дві Артур Дерев’янко вручив командиру 12-го окремого мотопіхотного батальйону Києва (Збройні сили України) Миколі Білосвіту та командиру батальйону імені генерала Кульчицького (Національна гвардія України) Віктору Толочко.

Як отримати
Руслан Руденко розповів, що картки ці іменні й мають кілька ступенів захисту, майже такі самі, як на банкнотах. Аби отримати соціальну картку учасника АТО, військовий обов’язково мусить мати посвідчення учасника бойових дій. Далі в інтернеті знайти сайт Всеукраїнського об’єднання учасників АТО “Українці — Разом!” — ukrazom.org, заповнити електронну анкету і через функцію зворотного зв’язку чекати на відповідь. Згодом людину запросять до відділення організації в тому чи тому регіоні для вручення картки. Якщо у когось немає доступу до інтернету, звернутися можна і на вже згадану “гарячу лінію”. Голова об’єднання зазначив, що вони щодня отримують понад 50 заявок від військовослужбовців з усіх куточків України на отримання соціальної картки.

А Микола Білосвіт зауважив, що не кожен військовий, який навіть має посвідчення учасника АТО, зможе її отримати. Адже, хоч як це прикро, є недобросовісні люди, які заволодівають посвідченнями учасника бойових дій незаслужено. Тому між  командирами частин ЗСУ та НГУ є домовленість пильно перевіряти надані військовими дані щодо того, чи вони насправді брали безпосередню участь у бойових діях. З’ясовуватимуть, за словами Миколи Білосвіта, через командирів відділень, заступників командирів взводів, командирів взводів, рот і батальйонів. І якщо ці п’ять осіб підтвердять, що людина справді захищала Вітчизну зі зброєю в руках і заслуговує на пільги, то вона обов’язково отримає цю картку та всю належну їй допомогу.

Автор: Любомира Коваль
Джерело: Урядовий кур’єр

Бажаю допомогти організації "УКРАЇНЦІ-РАЗОМ!"